shadowban چیست؟ شادوبن در اینستاگرام چیست؟ آیا شادوبن در اینستاگرام مشارکت شما را پایین آورده است ؟ چه چیزهایی دلیل شادوبن اینستاگرام می شود؟ چرا اینستاگرام اکانت هایی را که از مقدار بالای هشتگ استفاده می کنند را جریمه خواهد کرد ! چگونه از شادوبن خارج شویم؟ 5 نکته برای کوتاه کردن زمان شادوبن،

shadowban چیست؟

لغت shadowban در زبان انگلیسی به معنی سایه بان است. و در واقع به سایه رفتن پیج دراینستاگرام شادوبن می گویند.

به طور خلاصه: شدوبن به حالتی گفته می شود که اینستاگرام از رشد پیجتان جلوگیری می کند و پست ها را در هشتگهایی که استفاده کرده اید و در اکسپلور نشان نمی دهد.

آیا شادوبن در اینستاگرام مشارکت شما را پایین آورده است ؟ 
یکی از علل پایین آمدن مشارکت پیج شما در اینستاگرام همین شدوبن است،
در این مقاله به شما عزیزان کمک می کنیم تا مشکل شادوبن شدن را بررسی و حل کنید.
آیا تا به حال متوجه شده اید که مشارکت شما در اینستاگرام پایین آمده است، تعداد فالوورهایتان کم شده است و تصاویر به درستی در قسمت هشتگ ها نمایش داده نمی شود!!!
ممکن است شما قربانی شادوبن مرموز اینستاگرم شده باشید و خودتان از آن اطلاع نداشته باشید.
استفاده از هشتگ های تکراری در اینستاگرام باعث پنهان کردن پست های شما از افرادی که شما را دنبال نمی کنند می شود.
در ماه های گذشته تعداد زیادی از کاربران درگیر شادوبن اینستاگرام شده اند که مشارکت و سطح ارتباط آنها را به شدت پایین آورده است.
تا به حال اسم شدوبن را نشنیده اید؟
در این مقاله ما به شما توضیح میدهیم که شادوبن چیست. چرا وجود دارد و چگونه می توانید از آن دوری کنید...


شادوبن در اینستاگرام چیست؟

قانون shadow ban  از سال 2006 در اینستاگرام تایید شده که به تازگی در اینستاگرام به صورت جدی انجام شده است.
شما ممکن است این قانون را از توییتر شناسایی کرده باشید. توییتر برای پست های ناهنجار و غیر اخلاقی بر روی پلتفرم خود یک عدم دسترسی موقتی در نظر گرفته است که آن را در اخبار خود به کاربران این سیستم اعلام کرده است.

در شادوبن یا شدوبن شما از مشارکت های آنلاین برای مدت زمان معینی محدود می شوید تا بتوانید دوباره قوانین را رعایت کرده و مجدد به این محیط باز گردید.

در اینستاگرام، شادوبن پست های شما را از دید کاربرانی که شما را دنبال نمی کنند محفوظ می کند که این امر می تواند برای بازدیدها و جذب فالور هایتان به شدت مضر باشد.
اگر شما شادوبن شوید و پستی را با هشتگ هایی در اینستاگرام بگذارید فقط فالورهای شما می توانند با سرچ کردن آن هشتگ شما را پیدا کنند.
اگر کسی که اکانت شما را فالو نکرده است و آن هشتگ را سرچ کند، و شما شدوبن شده باشید، توانایی دیدن پست شما را ندارد که در نتیجه کل فلسفه استفاده از استراتژی هشتگ برای بالا بردن و گستردگی جامعه شما از بین میرود و شکست می خورد.
با توجه به اهمیت بالای استفاده از هشتگ ها برای پیدا کردن پست های اینستاگرام، درگیری با شادوبن می تواند مشکلی بزرگ را برای شما به وجود آورد و شما نمی توانید به کاربرانی که شما را فالو نکرده اند دسترسی پیدا کنید.
در نتیجه ممکن است رتبه و سطح مشارکت افراد با شما به شدت پایین بیاید و دچار رکود شوید و اگر شما در اینستاگرام بیزینسی را استارت زده اید، باعث پایین آمدن تعداد مشتری و درآمد کمتر
 می شود.


چه چیزهایی دلیل شادوبن اینستاگرام می شود؟

شادوبن برای آن به وجود آمده است که شما را از رفتارهای خاصی که با قوانین اینستاگرام مغایرت دارد، باز دارد. هرچیزی که زیاد تکرار شود و یا غیر اخلاقی باشد و در عین حال باعث سوتفاهم شود در این لیست جای می گیرد.
پلتفرم اینستاگرام معمولا برای شادوبن کردن، کاربرانی که پست ها و یا کامنت هایی رو زیاد تکرار می کنند و از موارد غیر اخلاقی استفاده می کنند را مورد هدف خود قرار می دهد.
هشتگ هایی که زیاد تکرار می شوند نیز در این لیست قرار می گیرند.


در روز اول ماه فوریه، اینستاگرام متن زیر را برای کاربران خود منتشر کرد :

ما متوجه شده ایم که کاربرانمان دچار مشکلاتی در رابطه با هشتگ ها شده اند که باعث شده پست هایشان بالا نیاید.
ما با توجه به شواهد موجود برای بالا بردن سطح کیفیت خود تلاش خواهیم کرد.
برای بهتر کردن محتوا، پیشنهاد ما به شما این است که روی اهداف اصلی بیزینس خود تمرکز کنید و تمرکز اصلی را از روی هشتگ ها بردارید.
داشتن یک استراتژی رشد که شنونده درست را مورد هدف قرار میدهد برای موفقیت بیزینس شما بسیار ضروری است.


محتوا مناسب در اینستاگرام باید خلاقانه، جذاب و درست باشد که از 3 اصل اساسی در مارکتینگ استفاده می شود :

حضوری متمایز و خاص داشته باشید.

 1.  این حضور شامل داشتن لوگو، المان های برند خود، رنگ سازمانی و انتشار محصولات شما می باشد. با توجه به محتوای خاص و مناسب می توانید برند و بیزینس خود را ترقی دهید و اجتماع خود را گسترده تر کنید.
 2. مانند یک گوینده داستان عمل کنید.
  داستان هایی که اهداف اصلی بیزینس شما را بازگو میکنند منتشر کنید. این داستان ها می توانند جهت بالا بردن آگاهی کاربران و یا بالابردن رشد فروش محصولات بیزینس شما باشند.
  مطمئن شوید که تصویری خاص از برند خود در ذهن کاربران تشکیل دهید.
 3. مطالب و افکار خود را بیان کنید. به این معنا نیست که محتوا اضافی تولید کنید، بلکه درصدی از محتوا که دوست دارید با مشتریان و طرفداران خود به اشتراک بگذارید را در قالبی جذاب و خلاقانه قرار دهید.

جالب اینجاست که اینستاگرام برای بار اول مشکلات در سرچ هشتگ ها را بیان کرده است و با توجه به راه اندازی شادوبن، اینستاگرام به سادگی این قضیه رو بهبود و کارایی بهتر در سیستم خود تلقی کرده است و در نتیجه نصیحت خود به کاربران، اعتماد نکردن به هشتگ ها برای رشد و گسترده کردن بیزینس شما است.
این یکی از ترفندهای اینستاگرام برای وجود این مشکل است که بدون قبول کردن حقیقت، شادوبن را راه اندازی کرده است.

در حقیقت اینستاگرام با این توضیح این قضیه را شرح داده است :
ما خستگی شما را متوجه می شویم ولی در حال حاضر ما منابع لازم برای از بین بردن مشکل را نداریم. شما می توانید این مشکل را به قسمت فنی گزارش دهید و تجربه خود را ازین مشکل بازگو کنید.

همانطور که در قبل توضیح دادیم، هدف اصلی شادوبن جلوگیری از افکار و رفتارهای مسموم است.
این منطقی است که برای موارد Black Hats در اینستاگرام، قوانین خود را مقدم دانسته و این افراد را مسدود کند.
اما استفاده زیاد از یک هشتگ به نظر نمی رسد که احتیاج به اخطار و توقیف داشته باشد، این فقط به این معناست که با مدلی مناسب در این اجتماع مشارکت داشته باشید.

استفاده از بهترین هشتگ برای بیزینس شما و استفاده به موقع آن در همه ی پست ها می تواند یک استراتژی خوب مارکتینگی در اینستاگرام باشد! البته این تفکر و نظر کاربران است!

پس چرا اینستاگرام اکانت هایی را که از مقدار بالای هشتگ استفاده می کنند را جریمه خواهد کرد !!

 1. پیشنهاد ما این است که از هشتگ های مسدود شده و یا غیر اخلاقی استفاده نکنید.

       با توجه به 700 میلیون کاربر اینستاگرامی، بسیار سخت است که محتوا و هشتگ های همه این کاربران آنالیز و بررسی شود.
       با توجه به گذر زمان استفاده نادرست از یک هشتگ بیگناه میتواند ماهیت آن را تغییر دهد و آن را به هشتگی نامناسب و غیر اخلاقی تبدیل کند. درنتیجه آن هشتگ از دست می رود و کاربران آن را به  هشتگ های نامتعارف اینستاگرام تبدیل می کنند.
        وقتی چنین مشکلی به وجود می آید، اینستاگرام حس می کند قوانینش نقض شده است و در نتیجه آن هشتگ را بلاک می کند و استفاده از آن را به حداقل می رساند.
در نتیجه اگر در بین هشتگ های خود از یک هشتگ ممنوعه در اینستاگرام استفاده کنید، اینستاگرام از نشان دادن آن پست با بقیه هشتگ ها نیز جلوگیری می کند.

 1. از برنامه هایی که ترم ها و قوانین اینستاگرام را نقض می کنند، بپرهیزید :

  اینستاگرام الگوریتم خود را به تازگی آپدیت کرده است که بر روی ربات های لایک کننده و کامنت گذار نظارت داشته باشد.
  اگر شما از ربات اتوماتیک استفاده می کنید همکانند ربات افزایش فالوور اینستاگرام، اینستاگرام فعالیت شما را شناسایی کرده و شما را شادوبن خواهد کرد.
 2. از موج های بزرگ به شدت خودداری کنید :

  اگر تا به حال متوجه نشدید، برای لایک کردن عکس ها، کامنت گذاشتن و فالو کردن افراد محدودیت تعداد در شبانه روز وجود دارد. اگرچه مقدار این عملکردها برای افراد محدود است، تعداد آن به قدمت اکانت شما بستگی دارد. به جز این دلیل دلایل بسیار دیگری برای تعداد محدودیت شما وجود دارد.
  اما به هرحال از 150 لایک، 60 کامنت و 60 فالو در ساعت بیشتر نروید.
  دلیل وجود این محدودیت ها شناسایی و از بین بردن فعالیت ربات های اتوماتیک در اینستاگرام است.
  اگر شما 50 اکانت را فالو کنید و سریعا 25 اکانت را آنفالو کنید، ممکن است اینستاگرام شما را ربات تشخیص داده و شمار را شادوبن کند.بنابراین از فالو و آنفالو کردن مدام بپرهیزید.
 3. از ریپورت شدن توسط دیگران جلوگیری کنید :
  اگر شما به دلایل مختلف ریپورت شوید، اینستاگرام با توجه به قوانین خود متوجه می شود که شما مقررات اینستاگرام را نقض کرده و با استفاده از شادوبن خود اکانت شما را جریمه می کند.
 4. چگونه بفهمید که مورد هدف شدوبن اینستاگرام قرار گرفته اید؟
  شاید متوجه شوید که مقدار مشارکت و یا فالورهای شما رو به رکود رفته است. البته اینستاگرام مستقیما به شما اعلام نمی کند که شادوبن شده اید ولی راه هایی برای شناسایی این مورد وجود دارد که با شما به اشتراک می گذاریم :

_ از اکانت فرد دیگری استفاده کنید :

اگر به shadowban شدن اکانت خود مشکوک شده اید، پستی را با هشتگ های مشخص بارگذاری کرده و با اکانت دوستتان در قسمت سرچ این پست را بررسی کنید. اگر پست شما نمایش داده شد مشخص می شود که اکانت شما امن می باشد و اگر پست شما نمایش داده نشد، به این معناست که شما شادوبن شده اید.__از یک آنالیزور شادوبن استفاده کنید :

شما می توانید با استفاده از یک آنالیزور شادوبن اکانت خود را چک کنید. در نتیجه در قسمت سرچ، اسم اکانت خود را بزنید و از شادوبن شدن آن یا shadowban نشدنش مطلع شوید.
عملکرد دستی در قسمت سرچ کردن هشتگ هاست که شما پست مورد نظر را با هشتگ خاص خود سرچ می کنید که لازمه آن لاگین کردن به اکانت است ولی با استفاده از این ابزار شما احتیاجی به لاگین ندارید.


چگونه از شادوبن خارج شویم؟

راه حلی سریع و قطعی برای این قضیه وجود ندارد، چراکه مدت زمان شادوبن در اینستاگرام 2 تا 3 هفته است و به صورت موقتی برای اکانت شما اتفاق می افتد.

در اینجا 5 نکته برای کوتاه کردن زمان شادوبن شما وجود دارد :

_ از هشتگ های مسدود شده استفاده نکنید :
ابتدا هشتگ هایی که زیاد استفاده می کنید را چک کرده و از امن بودن آنها از طرف اینستاگرام مطلع شوید.
می توانید یکبار هشتگ مورد نظر را سرچ کرده و از سلامت آن مطلع شوید. گاهی اینستاگرام برای دلایل اخلاقی و قوانین خاص خود پیامی را برای اون هشتگ انتشار می کند که شما به راحتی می توانید با سرچ کردن آن از این قبیل پیام ها اطلاع پیدا کنید.
در هیچ شرایطی از هشتگ های مسدود شده استفاده نکنید.

_ از ربات های اتوماتیک استفاده نکنید.

_ مدتی استراحت کنید و فعالیت خود را محدود کنید :

کاربرانی که شادوبن شده بودند پس از 2 یا 3 روز کامنت نگذاشتن و یا لایک نکردن پست ها از شادوبن در آمدند. خود اینستاگرام هم مایل است که شما استراحت کوتاهی کنید تا به فرمت درست اینستاگرام باز گردید.
در نتیجه کم کردن فعالیت خود به اینستاگرام نشان میدهد که این مجازات را پذیرفته اید و مایل هستید که زودتر به روال گذشته خود برگردید.

_ شادوبن خود را به اینستاگرام گزارش دهید :

در اینستاگرام و فیس بوک، به سختی می شود با آنها ارتباط برقرار کرد ولی گزارش شادوبن شدن شما ارزش یک بار امتحان را دارد.
شما می توانید مشکل خود را در قسمت Report a Problem  گزارش دهید و به طور کامل قضیه رو شرح دهید.

با توجه به توضیحات داده شده پیشنهاد ما این است که قوانین اینستاگرام را رعایت کنید و موارد مسدود شده رو در پست های خود استفاده نکنید. سعی بر آن داشته باشید که مانند یک کاربر عمل کنید زیرا که استفاده نابجا و زیاد از امکانات می تواند مانند یک ربات اتوماتیک شناسایی شود که به شادوبن شدن اکانت شما ختم می گردد.

به خودتان بگویید shadowban ممنوع

 

 

 

 

 

برچسب ها :

شادوبن

شادوبن چیست؟

شادوبن در اینستاگرام

شدوبن چیست

کاهش مشارکت در اینستاگرام

فالوور اینستاگرام

المان های برند

محتوا مناسب در اینستاگرام

لوگو

رنگ سازمانی

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

هشتگ

هشتک

هشتگ در اینستاگرام

ترفند اینستاگرام

استراتژی اینستاگرام

هشتگ های ممنوعه در اینستاگرام

ربات افزایش فالوور اینستاگرام

ربات اینستاگرام

فالو

آنفالو

فالو و آنفالو

ریپورت شدن در اینستاگرام

ریپورت اینستاگرام

چگونه از شادوبن خارج شویم؟

کمپین تبلیغاتی اینستاگرام

کمپین تبلیغاتی

تبلیغات گوگل

کمپین های تبلیغاتی

طراحی گرافیکی برای تبلیغات

کمپین اینستاگرام

کمپین تبلیغاتی موفق

کمپین تبلیغاتی اینستاگرامی

کمپین تبلیغاتی موفق در ایران

کمپین تبلیغاتی یلدا

اینستاگرم

پیج اینستاگرام

فعالیت گردشگری

کمپینتبلیغاتی در شبکه های اجتماعی

کمپین اینستاگرامی

کمپین

کمپین هماهنگ

استراتژی کمپین

بهترین کمپین تبلیغاتی

استراتزی کمپین اینستاگرام

تارنماکمپین

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha